Jdi na obsah Jdi na menu
 


www - blogy a weby

11. 10. 2007Takže většina z vás, už nejspíš ví, co to je blog bo web, takže to vysvětlovat nebudu (kdyby někdo potřeboval pomoc ať mi napíše na e-mail - v rubrice ) . . .
přejdeme k tomu , jak si blog nebo web založit.
Začneme s blogy:
Blogy jsou asi nejrozšířenější a nejlehčí tvorba webu.
Nepotřebujete pro ně znát HTML kódy (a už vůbec nemusíte umět programovat!).
Blogy jsou jenom stránky, na kterých si zdarma můžete založit svůj vlastní blog (nebo internetový deníček, to je na vás), který tvoříte v administraci. Uvedu ty nejznámější

Blog.cz - asi nejznámější, přihlašujete se do administrace a tam tvoříte články, můžete si vytvořit vlastní design (což u některých blogů přesně nejde), a to bez znalosti CSS. Můžete přidávat odkazy, obrázky. Hlavnímy položkami menu jsou rubriky, archiv, galerie (ale obrázky jenom ve formátech jpg., jpeg. a gif.,ostatní se musí vkládat jedině do článků zkopírováním), ale taky profil a oblíbené odkazy (to, co chcete mít v menu se dá lehce nastavit v administraci).Lze přidávat k článkům ankety.Je to asi nejlehčí na tvoření, a mezi blograma dost oblíbený . . . problémem, ale je, že se administrace někdy rozhodne stávkovat, a do článků se nedá vložit video (nebo i něco jinýho) s HTML kódem, což je někdy dost blbý.

eStránky.cz - asi druhé nejznámější, stejně jako u blogů (je to u všech blogů) se přihlašujete do administrace; tam je taky veškerý nastavení. Ale jedním dost velkým problémem je, že se nedá nastavit design podle toho, jaký byste chtěli vy, můžete si jenom vybrat z předpřipravených vzhledů a spokojit se s ním. Jediné, co jde u vzhledu nastavit je záhlaví (nebo logo . . . prostě ten základní obrázek na vršku stránky!), jinak nelze nastavit ani stranu menu ani pozadí stránky, což je dost blbý. Lze vkládat obrázky do fotogalerií (ve formátech jpg., jpeg., gif., ale ne bmp., v ostatních formátech jedině přímo do článků!). Položkami menu jsou rubriky, fotogalerie, oblíbené odkazy a další (podle nastavení, třeba i vyhledávání, archiv nebo portrét).

Bonzuje.cz - docela dobrá doména (teda v případě, že součástí adresy je vaše jméno!). Výhodou je, že menší soubory nebo mp3 můžete nahrát přímo na blog z vaší administrace, a nemusíte odkazovat na jeho stahování na jiných webech (jak je tomu u ostatních blogů). Problém, ale je, že mp3 může mít maximálně 1MB (což, je dost na nic, když si vezmete, že průměrná mp3 má 2MB!). Další nevýhodou je design. Nemůžete si vytvořit vlastní, jedině pokud znáte CSS, a umíte s nim, jinak si musíte vybrat z nabízených vzhledů.

Píše.cz - stejná služba jako bonzuje.cz, jen jiná doména.

bloger.cz - tuhle službu nemám tak dobře odzkoušenou. Vím, že pokud chcete změnit vzhled musíte umět s CSS (což je podle mě dost blbý pro začátečníky), jinak si musíte vybrat předpřipravený vzhledy správce. Je možnost nastavit si, aby mohli vkládat články i návštěvníci, kteří se registrují (je jasný, že jejich články můžete kdykoli jako administrátor smazat, kdyby tam náhodou někdo z návštěvníku napsal bludy nebo dokonce urážky!).

Bloguje.cz
- tak tuhle službu taky moc neznám.Vím, že na vlastní vzhled potřebujete CSS. Ale mezi připravenými vzhledy správce se dobrej design taky najde. Oproti službě blog.cz je to složitější. Člověk s tím musí mít víc trpělivosti (ale to ostatně asi s každou službou!). Asi nejznámější blog vytvořený přes tuhle službu je Denik Ostravaka - ostravak.bloguje.cz, jehož autorovi na tohle vznikl dokonce seriál.

Xixao.com
- ne moc známá služba, a z hlediska kvality jí ani moc nedoporučuju. Vzhled si můžete pouze vybrat z nabzených šesti, a CSS taky použít nemůžete, což je dost blbý. Nedají se vkládat HTML kódy, protože kódy nespolupracujou (a to ani přesto, že ve službě jsou!). Výhodou je, že příspěvky, které chcete, si můžete zaheslovat (což je dobrý pro články v osobních rubrikách). Můžou se k článkům vkládat soubory, které si nahrajete ze svýho počítače, ale jen zřídka kdy se to povede, kvůli velikosti, a kapacitě služby.

Blogni.cz - stejná služba jako xixao.com, jen jiná doména.

Tak to budou asi ty nejznámější. Jinak v případě, že si nechcete zakládat blog, ale vlastní web zdarma, doporučuju službu
webzdarma.cz nebo IC.cz.
Podle mě, je to ale stejně jedno, co si založíte. Na vlastních stránkách je sice větší kapacita, ale je to složitější. Musíte umět HTML kódy a znát FTP přenos. Vlastně to tak složitý neni, ale pokud chcete stránku zdarma, vždycky vám vnutí doménu, takže podle mě je jedno jestli máte blog s doménou, nebo vlastní web s doménou . . .
Jinak info, jak vytvořit vlastní web zdarma naleznete na stránce jakpsatweb.cz, kde najdete tak další odkazy na weby zdarma.

*Pokud byste potřebovali pomoct s blogem, nebo s něčím poradit, napište mi na mail, nebo sem do komentářů.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nemate tu nejke vyhledavani

(lucka, 23. 5. 2008 20:09)

dobry den nemate tu prosim nejake vyhledavani webu nebo blogu